Десять років знадобилося мобільним операторам, щоб домовитися з державою про продаж ліцензій 3G

Робоча група з впровадження нових стандартів зв’язку змогла домовитися про терміни і вартість впровадження в Україні нового стандарту зв’язку – 3G. За словами голови правління Інтернет -асоціації України Тетяни Попової , вперше за майже десять років безрезультативних спроб є шанс домовитися з усіма зацікавленими сторонами. Юридичні питання можуть бути узгоджені протягом максимум двох місяців. Після цього Нацкомісії з держрегулювання у сфері зв’язку та інформатизації ( НКРЗІ ) проведе конкурс на ліцензії , що дозволяють працювати за стандартом 3G в Україні . “Передбачається , що всього таких ліцензій буде три – по одній на оператора ( МТС , Київстар та Астеліт ) , а їх орієнтовна вартість складе близько 200 млн грн” , – говорить Попова.

Перше засідання робочої групи відбулося 18 березня. До її складу увійшли чиновники НКРЗІ , представники операторів мобільного зв’язку , а також депутати парламентського комітету з питань підприємництва , регуляторної та антимонопольної політики . Свої висновки робоча група має підготувати в терміни , що не перевищують 60 днів, тобто , до 15 травня.

3G-licences

Учасник робочої групи , представник одного з найбільших операторів , інформацію Попової підтвердив в частині термінів та механізмів співпраці . А от ціна ліцензії , за його словами , поки до кінця не визначена. У НКРЗІ підтвердили , що робоча група зараз активно займається покладеними на неї зобов’язаннями , проте подробиці її роботи зможуть уточнити тільки після прийняття остаточних рішень .

Основна юридична проблема в тому, як мобільним операторам офіційно провести гроші в Міноборони , щоб забрати у нього потрібні їм частоти. Зараз частоти , необхідні для впровадження 3G , використовує Міноборони. Щоб віддати їх на потреби мобільних операторів , необхідно провести конверсію – передачу частот від військових потреб до цивільних . А військовим при цьому потрібно виділити інші частоти та інше обладнання для функціонування на нових частотах. Все це досить дорого, тому на держфінансування , особливо в нинішні кризові часи , ніхто не розраховує. “На засіданні робочої групи попередньо було сказано , що на конверсію готові виділити гроші самі оператори та Український державний центр радіочастот , – говорить Попова – . Але щоб зробити це легально , потрібні зміни в законодавстві і політична воля”.

За попередніми оцінками , на переоснащення військових кожному оператору доведеться віддати ще близько 200 млн грн , каже Тетяна Попова. На ті ж цілі підуть ще 200 млн гривень нерозподіленого прибутку Українського державного центру радіочастот , які знаходяться у віданні НКРЗІ .

Наступний крок після конверсії – впровадження принципу технологічної нейтральності , тобто можливості використовувати одні й ті ж частоти для різних технологій . Без нього модернізувати мережі до необхідного стандарту LTE вийде. А LTE може з’явитися вже до кінця року , якщо ліцензії на 3G будуть видані в найближчі три місяці , каже Попова.

Оператори готувалися до впровадження 3G дуже давно , встигнувши за цей час вже кілька разів модернізувати свої мережі для цієї мети. Єдину 3G- ліцензію ще в 2005 році отримав на той момент державний Укртелеком . Спроби видати хоча б друге , не кажучи вже про третій або четвертій , за всі наступні роки не увінчалися успіхом. Можлива причина цього – те, що як тільки мобільні оператори отримають ліцензії , в Укртелекому не залишиться перед ними жодної переваги .

Торік МТС- Україна , Київстар та Астеліт в черговий раз модернізували свої мережі – і тепер , якщо їм дадуть ліцензію , вони зможуть організувати 3G протягом 3-6 місяців. За матеріалами: ЛІГАБізнесінформ